Sokan tartanak kis terráriumi állatokat, no persze akváriumba valókat is. De vajon, hogyan tegyük számukra is otthonossá a környezetüket? Találunk-e olyan növényeket, melyek jól érzik magukat ezekben az "üvegkalitkákban" és még az állataink is élvezni fogják? Biztosan!
Itt nagyon fontos, hogy ötvözzük tudásunkat a növények ismeretéről az állatok igényeivel! Hol él otthonosan egy kaméleon vagy egy teknős?
Az Arab-félszigetről származó kaméleon nagyon is szereti a meleget és igen sokat sütkérezik a napon, ezeket a körülményeket a növénynek is bírnia kell! Tisztában kell lennünk azzal is, hogy állatunk hogyan táplálkozik. Növényevő állataink otthonát meg se próbáljuk mérgező növényekkel dekorálni! De a sisakos kaméleon ragadozó lévén rá sem néz a növényekre mint táplálék, így bátran kialakíthatunk neki egy kis búvóhelyet Ficus benjamina vagy Schefflera arboricolából. Lehet mellé tenni Epiremnumokat, Scindapsus-féléket.
Más a helyzet a sivatagi gekkóval. Ő a homokos talajt kedveli ezért számukra a pozsgások lesznek a dekoratív növények. Figyeljünk azért arra, hogy ne szúrós fajtákat válasszunk. Sok lehetőség adódik az Aloéktól kezdve az Euphorbiákon át.
A nyílméregbékáról tudni kell, hogy nagyon szereti a párás levegőt, így a terráriumába kerül egy kis tavacska vagy vízesés is (és akkor máris viváriumról beszélünk), amit rendkívül szeretnek a trópusi növények! Az Epipremnumok vagy Scindapsusok olyan növények, melyek simán vízben ültetőközeg nélkül is gyönyörűen fejlődnek, ezért kiválóan alkalmasak a párás és vizes terráriumokba. A Syngoniumok is szeretik a párás környezetet, ők azonban valamivel több fényt igényelnek. Az Anubiások mint párás terráriumban, mint akváriumban kiválóan érzik magukat.
A Marantha fajták, kúszófikuszok, Pletykafélék, Levélcsillagtok és valamennyi broméliaféle közül is válogathatunk, ha párás de nem vizes terráriumba költöztetnénk őket.
A legtöbb Epifita növény, mely a trópusi és szubtrópusi erdőkből származik, kiválóan alkalmasak erre a célra, sőt nagyon sokat lehet akváriumban is tartani.
A legjobb tanácsa a Stone Garden Dekonak az, hogy nézzük meg kisállatunk eredeti élőhelyét és gyűjtsük be azokat a növényeket, melyek szintén ott honosak. Tudjunk, hogy állatunk ragadozó vagy növényevő-e. Mivel a terráriumok lényegében egy kis zárt ökoszisztéma a lakásunkon belül, ezért korlátozottak a növénygondozási lehetőségeink. A legpraktikusabb, ha Epifitákat választunk, vagy cserépben hagyjuk a növényt, melyet könnyen kiemelhetünk a terráriumból a gondozás (tápoldatozás, kártevőirtás avagy terráriumtakarítás) idejére.
No de hogy is hívják, amit mi készülünk dekorálni? Hívjuk segítségül a latint!
Az arium útótag latin szó tartályt, helyet jelent. Az előtagok pedig a következőket jelenti:
Flora: virág; növényfajok összessége - Tehát a Florárium egy üvegház kifejezetten növények számára és nincs bennük vízfelület.
Terra: Föld - Vagyis a Terrárium egy üvegtartályban létrehozott élettér növények és állatok számára együttesen, elsősorban hűllők és kétéltüek lakhelye, a sivatagi életforma otthoni makettje.
Vivere: élni - A Vivárium tehát az összes üvegtartályban létrehozott élettér gyűtőfogalma. Ebbe belefér még a rovarház vagy hangyafarm is.
Paludosus: mocsaras - Szárazföldi és vizi növények együttes élettere egy üvegtartályban, ez lenne a Paludárium. Leginkább a trópusi esőerdők élőlényei számára.
Aqua: víz - ki ne ismerné az Akváriumot, előbb vagy utóbb, kicsi vagy nagy, de szinte mindenkinek volt otthon. Kizárólag vízben élő állatok és növények számára kialakított üvegtartály
Riparius: part - a vízparti élet otthoni miniatűrje, vízben lebegő növényekkel és vízi állatokkal egy életközösségben.
Mindenképpen kerüljük itt a virágföldeket és alkalmazzunk tőzeget vagy orchideaföldet, illetve a kisállatok biztonsága érdekében sose használjunk kémiai tápanyagokat. Sok biologiai tápanyag létezik, köztük a Stone Garden Deko webáruházban is megtalálja a PflanzenWundert, mely kiváló tápanyagforrás a növénynek.