Banánfa?

Banánfa?
Tisztázzuk!

Tisztázzuk, a banánnak áltörzse van, se kéreg, se háncs, se évgyűrűk!

Kezdjük az alapoktól, mert sajnos nagyon sokan úgy keresnek meg minket, hogy:

"Télálló banánfátok van?"

Van banán-növényünk és van olyan is amelyik igen jól bírja a hideget is! De tegyük rendbe, hogy mi mit is jelent!

Kezdjük a banánfával!

 

A banán bár vetekszik a fák magasságával mégis lágyszárú növények. Növekedése során a koncentrikusan elhelyezkedő levélhüvelyek alakítják ki a törzsét, melyet áltörzsnek vagy pszeudoszárnak nevezünk. Tehát NEM fa!

Egy szár élete során akár 40 levélhüvelyből kis kialakulhat. A virágzástól számítva 80-180 nap is eltelhet (fajtától függően), míg a banán-gyümölcs szüretelhetővé válik. 

Közel 1000 fajtája él a természetben, és hasonló számban érhetőek el a laboratóriumokban vagy kertészetekben elérhető hibridek. A legnagyobb banánültetvények Közép-Keleten és Dél-Amerikában találhatók. 

 

És hogy fagytűrő avagy télálló lenne-e?

 

A fagy 0°C alatt áll be, a télállóság azt jelenti, hogy egy adott területen akkor télálló egy növény, ha minden védelem és extra gondoskodás nélkül is túléli adott klímán a telet. Magyarország klímája a hűvös éghajlatok tartományába sorolandó, azon belül is kontinentális, a mediterrán és az óceáni éghajlati hatás éri, tehát az évi hőmérsékletingás jelentős és elkülönül a négy évszak. 

És akkor mit jelent a fagytűrő? A különbség ott rejtőzik, hogy egy télálló növény a tél minden sajátosságával együtt az adott klímán túlél, csapadékkal, nagyon hideggel együtt. A fagytűrő növény azonban már nem fog megbirkózni sem a téli csapadékkal sem a nedves talajjal. Tehát, ha egy egzotikus növény az élőhelyén kibír -20%c-ot, ám ott a klíma száraz, akkor hazánkban már -5°C-on is hidegkárt fog szenvedni, mert nálunk csapadékos a tél. Ezért takarással, csapadékvédelemmel kell biztosítanunk a fagytűrő növényünk átteleltetését.

 

Lássuk csak, átlagosan elmondható, hogy egy banán-növény a 26,7°C-os átlaghőmérsékletet kedveli és a havi csapadékigénye 100 mm. Tehát 22-32°C-ban érzik jól magukat. Természetes élőhelyükön a száraz évszak nem tart tovább 3 hónapnál. Ez a száraz évszak Magyarországon azt jelenti, hogy télen maximálisan csökkentjük a locsolást. 

A "fagytűrő" banánoknak a rizomáik élhetnek túl akár -12°C-ot, ez azonban azt jelenti, hogy takarás vagy teleltetés nélkül a levelek elhalnak és a bennük lévő nedvességtartalom miatt a rizoma elrohad, egy fagy-hideg hatására elhal. Ergó, a "fagytűrő" banánok is igénylik a téli védelmet! 

"De a szomszédnál takarás nélkül áttelelt!" - Igen, vannak Magyarországon olyan mikroklímák, ahol ez előfordulhat (pont ezért lakunk mi is a két Balaton között), de lássuk be, nem élünk a Trópusokon és ha ez így működne én magam forgalmaznám tonnaszámra a banánokat ezáltal kiszorítva a magyar piacról a chilei importot! De szép is lenne! No hát ez nem így működik hosszútávon! Egy enyhe tél még nem terem tonnaszám banánt! :)

Térjünk vissza Magyarország klímájához. Ha pl. Baranya megye déli részét nézzük, ott mediterrán hatás éri a területet, így egy védettebb helyen áttelelhet a strapabíróbb banánfajta, ám szinte biztos, hogy védelem nélkül itt is elfagy az áltörzs.

 

Szóval, ha "fagytűrő banánfát" szeretnél, mi kiszolgálunk szívesen és ez esetben a Musa basjoo, Musa sikkimensis, Musa Dajiao, Musa velutina, Musa itinerans, Musella lasiocarpa fajtákat fogjuk ajánlani neked. Mert mi tudjuk - és most már Te is tudod - hogy ők a legellenállóbb fajták itt Magyarországon, de ez nem jelenti azt, hogy nincs vele dolgod ősszel!

Ezeket a fajtákat "csak" vissza kell vágni kortól függően 60-100 cm-re és be kell takarni őket a szabadföldben mondjuk egy polikarbonát házikóval és szalmával, majd márciusban lebontani a házikóját. Javasoljuk napsütötte melegebb téli napokon szellőztetni a növényt. 

És a nem fagytűrő banánok lennének a szubtrópusi, trópusi fajták mint pl. a Musa cavendish és acuminata fajták, melyek teleltetése 15-18°C között zalik, vagy vannak fajták, mint az Ensete fajok és a Musellák, melyeket akár fagymentes pincében is át lehet teleltetni. 

De mi is érdekel titeket igazán? Hát persze!

Hogyan is él a banán? 

Ő egy nagyon gyorsan fejlődő növény, aki néhány hónap alatt képes több méteres magasságokat elérni fajtától függően. Virágzástól a kész banántermésig 3-6 hónap telik el, ezért van szüksége Magyarországon melegházra, ha banánt szeretnénk otthon szüretelni. Számukra a kellemes hőmérséklet 22-32°C és havi kb. 100 mm csapadékmennyiség. De még a hidegtűrő fajták esetében is arra kell figyelnünk, hogy az ő természetes élőhelyükön a hideg és egyuttal száraz évszak maximum 3 hónapig tart, nem úgy Magyarországon. Ezért ők is igényelnek védelmet. Átlagosan nyáron 4x annyi levelet hoznak, mint a téli időszakban. Ne csodálkozzunk rajta, ha a melegben hetente új levéllel találkozunk. A gyors növekedés több tápanyagfelvételt is eredményez, ezért érdemes nyáron akár hetente is tápozni, ha nemcsak dísznövényként szeretnéd tartani, hanem termést is vársz tőle. Számára kiváló a 8-10-8-as NPk trágya és 5.5-6.5 pH-s jó vízáteresztő talaj. Gondozásakor mindig vedd figyelembe a banán származását, így tudod számára a legjobb klímát biztosítani.

Mikor ültetheted ki? 

Aranyszabály a fagyos szentek kivárása ennél a növénynél is, főleg ha nagyon fiatal példányokat vettünk meg. Mi a Stone Garden Dekonál május végén készítjük elő a helyét. Ásunk egy kb 80 cm mély és 80 cm átmérőjű gödröt, amit kevert ültető közeggel töltünk fel. Érett marhatrágyát keverünk saját kertünk földjéhez, amit fellazítunk tőzeggel. Lazíthatsz még perlittel, agyaggolyókkal vagy aprószemű sóderrel is. Így a növény kiváló vízáteresztő és tápanyagdús talajt kap és találkozik a kertünk mikrobiológiájával is. 

Hogyan teleltessed?

Télen a banánok biológiai órája lelassul, ezért az öntözést maximálisan vissza kell fogni, hogy elkerüljük a gyökérrothadást. A hidegtűrő fajtákat vissza szoktuk vágni ősz végén. Egyszerűen le a levelekkel! Majd kap egy védőborítást. Itt fontos ismerned a saját kerted mikroklímáját. Nállunk Sármelléken fantasztikus mostanában a tél: száraz és mondhatni meleg. 2025-ben a leghidegebb éjszakánk -6°C volt, így mi bátran takarás nélkül is át tudtuk telelteni a Basjookat, Dajiaokat, stb. De ha a te kerted az ország egy csapadékosabb zugában van, érdemes takarni. Erre rengeteg megoldás van. Ha egy téli nap meleg és napsütéses, akkor érdemes szellőztetni a takarást, hogy friss oxigénhez jusson a növény. 

A szubtrópusi és trópusi banánokat azonban már érdemes kiásni és cserépben áttelelteni 15-18°C-on. Ilyenek pl. a Musa cavendish és acuminata fajták. Ősztől folyamatosan csökkenteni kell az öntözésüket, míg ki nem szárad a cserépben a talaj, majd ekkor újra kevés vízzel öntözni. Tápoldatozni télen nem kell őket. 

A legtöbb fajtát azonban lehet teljesen visszavágva, szárazon (max. havi 1 öntözés) egy sötét pincében is áttelelteni, ahol van 3-8°C. Tipikusan a díszbanánokat szoktuk így telelteni, amelyek nem teremnek, mint az Ensete fajták vagy a Musella. 

Mi lesz a banán növényemmel, ha termést hozott?

Hasonlóan az Aloékhoz és az Agávékhoz, az anyanövény elhal, de aggodalomra semmi ok. Míg ez bekövetkezik rengeteg sarjad lesz és a növény reprodukálja magát. 

Fajták a teljesség igénye nélkül:

Ensete: Afrikában és Ázsiában honos trópusi fajták, melyeket hamis banánként tart számot a botanika, mert nem termelnek ehető gyümölcsöket. Monocarpikus, azaz életükben csak egyszer virágzanak, majd az anyanövény elpusztul.

  • Ensete glaucum: hóbanán, himalájai banán. Délkelet-Ázsiából, Nepálból és a Himalája környékéről származik. nagy, kékeszöld leveleiről ismert, amelyek hossza akár 2-3 méter is lehet. A levelek viaszos bevonatúak, ami jellegzetes, ezüstös-kék árnyalatot kölcsönöz nekik. A szabadban a napos, meleg helyeket részesíti előnyben.
  • Ensete bagshawei: Közép- és Kelet-Afrikában őshonos. A levelek színe zöld, de a levélnyél gyakran pirosas vagy lilás árnyalatot mutat, akár 6-8 méter magasra is megnőhet természetes körülmények között. A virágok látványosak,
  • Ensete holstii: A Kelet-afrikai vadbanán levelei zöldek, enyhén viaszosak, és az érett növényeken akár 3 méter hosszúra is megnőhetnek. A levélnyelek vöröses vagy lilás árnyalatot is mutathatnak
  • Ensete homblei: Bemba banán, Közép- és Kelet-Afrika bizonyos részein őshonos.
  • Ensete superbum: Cliff banán, Indiából származik.  
  • Ensete perrieri: Madagaszkári banán, kizárólag Madagaszkár nyugati részén található meg a természetben. A klímaváltozás miatt kritikusan veszélyeztetett fajta lett. 
  • Ensete ventricosum: Az etióp banán 
  • Ensete ventricosum Maurelli: A vörös abesszin díszbanán

 

Musa: léteznek desszertbanánok, főznivalók és dísznövényként is tartjuk sokakat, melyeknek a sok és kemény mag miatt, ehetetlen a termése.

  • Musa Basjoo: Japán banán - az egyik legfagyállóbb banán. A kínai Szecsuánból terjedt el és érte el a Rjúkjú-szigeteket is Japánban. Átörzse elérheti akár a 3 métert is és a levelek 2-2,5 méter hosszúságával összességében egy 5-6 méter magas növényt kapunk mindössze 2 nyár alatt. Hazánkban díszbanánként tartjuk, hoz ugyan termést, de a banán tele van magvakkal, emberi fogyasztásra nem alkalmas.
  • Musa Bordelon: A törpe fajták közé sorolják őket, így is elérheti a 4 méteres magasságot. Leveleinek alsó része bordó a felső része zöld alapon bordó csíkokban foltos. Termése édes, de tele van magvakkal. Virágja rózsaszín. Thaiföldről származik, rizomája képes a -12°C-ot is átvészelni.
  • Musa acuminata x balbisiana Cardava: A Fülöp-szigetekről származó hibrid, mely kékes-zöld termést hozó főzőbanán. 4,5 méter magas levélszárakon 2 méteres leveleket nevel. 11 hónapra van szüksége a virágzáshoz és 16 hónapra a terméshez, természetesen trópusi körülmények között.
  • Musa Chilocarpa: Az ezerujjú banán, azaz 1000 Fingers. Érdekessége, hogy amekkora az áltörzse, akkora lesz a banánfürtje, ami bizony elérheti akár a 4 méteres magasságot is a természetben. Egy fürtön több mint 1000 banánt hoz, innen is a neve. Ehhez azonban szüksége lesz a növnynek 4-5 évre. Igaz a termése nem nagy, de annál édesebb! Télen minimum +10°C-ban kell tartani. 
  • Musa Double (Mahoi): A M. Dwarf Cavendish egy mutációja, érdekessége, hogy párhuzamosan két fürtöt nevel. Előfordulhat, hogy akár hármat is. A termés íze édes, desszertbanán, melyhez 1,5 évre lesz szüksége a növénynek. Nem hidegtűrő.
  • Musa acuminata Dwarf Cavendish: A kedvenc törpebanánunk! Oly annyira, hogy sokszor még a szupermarketek is tele vannak ezzel a trópusi növénnyel. 2-2,5 méter magasra fog megnőni és ehető termést hoz. Levelei foltosak fiatal korában, ám felnőtt korára kizöldül. Nem hidegtűrő!
  • Musa Dwarf Namwa:
  • Musa Dwarf Orinoco:
  • Musa Goldfinger:
  • Musa Mona Lisa:
  • Musa Gran Nain:
  • Musa Gros Michel:
  • Musa Ice Cream:
  • Musa Dandarian:
  • Musa Lacatan:
  • Musa Little Prince:
  • Musa Margarita:
  • Musa Siam Ruby:
  • Musa Truly Tiny:
  • Musa Veinte Cohol:
  • Musa balbisiana Thai Black:
  • Musa Red Tiger:
  • Musa sumatrana Zebrina:
  • Musa sumatrana x cross X:
  • Musa thomsonii:
  • Musa velutina Pink:
  • Musa yunnanensis:
  • Musa zaifui:
  • Musella Lasiocarpa:

 

 

 

 

Források, melyeket meleg szívvel ajánlunk nektek, mert akik az alábbi blogot írták, lényegében hazai banán szakértővé nőtték ki magukat, sokat tanultunk a kezdetekben mi is tőlük! 

https://aracea.blogspot.com/2016/01/telallo-bananok.html

- a fatörzs képe: https://www.bakonytuzifa.hu/tag/a-fa-felepitese/page/2/

- banán áltörzsének a keresztmetszete: https://longwayeducation.com/2024/01/20/banana-fiber-manufacturing-properties-and-composition/

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növények Gondolatok