Az első lépés a tökéletes virágoskert létrehozásában, hogy megismerd a beültetni kívánt területet. Igazán ismerd meg a helyszínt. Hallgasd meg a természetet, hogy megtanulhasd a földed sajátosságait. Légy tisztában a fényviszonyokkal, a nedvességgel, széliránnyal, mikroklímával és a domborzat adottságaival. Figyeld meg napszakonként és évszakonként is a nap állását, tudd, hogy mikor és melyik pontja a kertednek árnyékos és hol tűz a Nap egész nap. Melyek a szelesebb sarkok, és télen, melyik pontja a kertednek a leghidegebb. Legcélszerűbb, ha elkezdesz naplót vezetni a megfigyeléseidről: jegyzetelj, rajzolj bátran!
Egy sikeres virágoskert biztosítása érdekében fontos talajvizsgálatot végezni. A talajminták begyűjtéséhez áss egy 30 cm mély gödröt, gyűjts néhány evőkanálnyit, majd ismételd meg a kert különböző részein és végezz PH mérést. De néhány ezer forintért már vannak digitális talaj PH mérők is, amit egyszerűen csak leszúrsz a talajba és leolvasod az eredményt. Az eredmények alapján tudod javítani a talaj kémhatását az ültetés előtt. A növények változóak, sokaknak savanyú talaj kell, míg más virágoknak lúgos. Mixelni körülményes a virágokat, így a növények szépsége és egészsége érdekében, tudnunk kell, milyen talajba készülünk ültetni.
Tudd meg, milyen növények fejlődnek jól a talajodban. Látogass meg közeli természetes területeket, amelyek hasonlóak a te feltételeidhez, hogy felfedezd azokat a virágokat, amiket szeretsz. Valamint olvass sokat a virágok leírásaiból, hogy megtanuld, melyik virágnak mi az igénye. Tudd, hogy melyik növény mikor virágzik, ezzel biztosíthatod, hogy kerted januártól decemberig színpompás maradhasson! Nyáron nem kérdés, hogy rengeteg választási lehetőségünk van, de bizony a hideg hónapok is meg tudnak minket örvendeztetni! Egy nagyon minimalista lista például: januárban Téli jázmin, februárban Krókusz, márciusban Illatos tündérfa, áprilisban Fürtös Gyöngyike, májusban Orgona, júniusban Pünkösdi rózsa, júliusban Szarkaláb, augusztusban Dália, szeptemberben Szellőrózsa, októberben Varjúháj, novemberben Szálkafű és decemberben a Fekete hunyor ontja virágait. Élvezd télen is a virágos kerted!
Ahhoz, hogy a frissen ültetett kerted átvészelje az évszakokat, fontos ismerni a környék átlagos első és utolsó fagyos napjait. Ez hatással lesz arra, mikor kell elültetned a magokat, és lehetővé teszi, hogy olyan fajtákat válassz, amelyek őszig is növekednek. Manapság azonban már igen sok lehetőség van a kényesebb növények átteleltetésére is hazánkban! A talajtakarástól kezdve, komplett védő és fűtőrendszerek állnak rendelkezésünkre, hogy akár szubtrópusi vagy mediterrán növényeink is átteleljenek hazákban. A növények hidegtűrésével kapcsolatban már itt írtunk egy blogot: https://www.stonegardendeko.hu/l/usda-mit-jelent/.
Gondold át az életstílusodat, mielőtt megtervezed, beülteted és díszíted a kerted. Tavasszal könnyű elcsábulni és mindent egyszerre megvalósítani, de légy reális azzal kapcsolatban, hogy mennyi időd van a kerted gondozására egész évben. Mindig hozzáadhatsz új elemeket a következő évben. A korlátaidat át tudod azonban lépni! A technológia sokat segít, példádul az öntözés megkönnyítésében. De tennivaló az mindig is lesz a kertben! Itt nincsenek lusta napok, de minden kertészkedéssel töltött nap egy igazi feltöltődés (Blog itt: https://www.stonegardendeko.hu/l/kerteszkedes-receptre/).
Teremts egységet: Színek kiválasztásakor válassz egy olyan színsémát, amely segít egységet teremteni a kertedben. Ugyanazon szín árnyalatainak és tónusainak variálása hatásos lehet anélkül, hogy túlságosan dominálnának. De ne feledkezzünk meg a természetben előforduló virágos rétekről sem! Fantasztikus lehet a kertedben egy kis sziget, ahol minden szín egyszerre jelenik meg, hogy megtörd az egyhangúságot. Bár a hasonló árnyalatok harmóniát teremtenek, a komplementer színek kontrasztot hoznak létre. Például a kék és a sárga kombinációja friss, élénk és nyárias hangulatot áraszt. Napos helyeken a meleg tónusok, mint a sárgák, narancsok és pirosak, kihasználják a fényt, különösen, amikor a nap kel vagy nyugszik. Azonban, ha csak ezek vannak, a forró színek laposnak tűnhetnek. Neked mi a kedvenc színed?
Érdemes azonban mértékletességet gyakorolni, mert a túl sok változatosság fárasztó lehet. Nem lehet minden harsány a kertben. Intenzív színű vagy drámai részeket válassz el semleges színekkel, fajtákkal, például fűfélékkel. Mindenekelőtt mindig olyan színeket használj, amelyeket személyesen szeretsz a kertedben.
Tervezz, mint a profik!
Kezd a stílussal! Elsősorban érdemes eldönteni, hogy milyen az álomkerted? Angol-kert telis-tele rózsákkal? Japánkert sziklakerttel és pici tavacskával? Romantikus kert apró kanyargós utakkal és lágyszárú évelőkkel és futókkal? Trópusi kert pálmákkal és óriás levelekkel? Mediterrán kert terrakottával és futó virágzókkal? De még itt is megjelenik a hagyományos európai, a kortárs vagy modern stílus! Teremts életérzést! Ne feledd, a stílusod az egyéniséged része, és ezt fogja tükrözni a kerted is, ehhez a Stone Garden Deko webáruház széles választéka a segítségedre lesz!
Virágoskert tervezésekor érdemes a formákkal kezdeni. Az évelő növényeknek több alapvető formája van. Próbálj meg különböző alakzatúakat egymás mellé helyezni, és figyeld meg, hogyan hatnak egymásra. Hasonló virágformák együttes ültetése megerősítheti az összhatást. A formák mellett ne feledkezzünk meg a magasságokról sem! Vannak apró talajtakarók, míg igen magasra nővő füvek is! Ültetéskor próbáld meg az egyik réteget finoman beleolvasztani a másikba – és fordítva –, hogy természetesebb megjelenést érj el, ahelyett, hogy a rétegeket lépcsőzetesen rendeznéd el. A hátra ültetett növények elveszhetnek, ezért fontos, hogy a látóvonalak megmaradjanak, így a szegélyek hátsó részén lévő virágok is jól láthatók legyenek.
A kulcsfontosságú formák vagy színek ismétlése nyugalmat és vizuális egységet teremt. Az ismételt növényeknek ideális esetben hosszú élettartamúaknak kell lenniük, virágzás után sem válhatnak rendezetlenné, és jól kell boldogulniuk a kert adottságaiban. A stratégiai ismétlés folytonosságot biztosít a kert különböző részei között. Gondolkodj növényi kombinációkban az egyes fajok helyett. A növénymagasságok, méretek, színek, arányok és textúrák keverése minden évszakban izgalmasan tartja a kertet. A laza ültetések színeket, mozgást és réti hangulatot adnak.
Nem csak az aktív tevékenyésgeknek van helye a kertedben. Itt pihenhetsz is. Illeszd bele a kerted a feltöltödési rituálédba! Szeretsz kávézni, teázni? Akkor fantasztikus ötlet egy kis kiülő. A napozás szerelmesei bátran gondolkodhatnak nyugágyban, hintaágyban. Természetesen helye lehet itt a sportoknak is: tollaslabda, jóga és számtalan sok lehetőség, melyek szintén eszközöket, bútorokat igényelhetnek. De lehet szó madáritatóról, méhhotelről is. Itt is érdemes a színeket jól megválasztani, általában érdemes a virágzattal megegyező színű bútorokat és térelválsztókat választani, vagy teljesen természetes színeket és anyagokat, köveket és faszerkezeteket, hogy a harmónia ne törjön meg.
Ha lugast, pergolát szeretnél, akkor érdemes ezekkel kezdeni a kerttervezést, és e köré megálmodni a növényeket. Egy sziklakert izgalmas központja lehet kerted napos részének. A sziklakerti növények is lehetnek virágosak, sőt igen változatosak is, a jó hír, hogy hazánkban áttelelő sziklakerti növények gyakorlatilag gondozásmentesek, így kiültetés után nincs más dolgunk, mint élvezni őket és gyönyörködni bennük.
Ne feledjük egy kert nem csak szép, de nagyon hasznos is tud lenni. Első sorban valóban nem a veteményesre gondolok, hanem a fűszernövényekre. A fűszernövények többsége, nem csak ételeinket teszik ízletessé, vagy egészségünket támogatják, de nagyon hasznosak a kert számára. Sokuk távol tartanak kellemetlen látogatókat, mint a csigák, vakondok, rovarok. Erről a témáról egy külön blog-bejegyzés fog Nektek részletgazdagon tájékoztatást adni.
Legyen-e burkolat, járda, térkő és ha igen mennyi? Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a burkolóelemek felmelegedése jelentős kárt tud okozni. A térkő hőmérséklete gyakran az 50°C-ot is eléri. Így érdemes a járdákat a kert árnyékos területeire tervezni. A térkő mellé csak szárazságtűrő növényeket ültessünk, mert a kő magas hőmérsékete következtében a víz nagyon hamar elpárolog a közvetlen közelében és a lágyszárú növények hamar elpusztulnak. Érdemes ezeket a járdákat egy lugassal árnyékolni, hogy elkerüljük a nagy hőkülönbségeket.
Minél színesebb és virágosabb a kerted, annál hasznosabb az ökológiai egyensúly szempontjából. Bár nem szeretünk minden állatot, mégis mindegyiknek megvan a maga haszna és egy jól komponált kerttel – bár velünk fognak élni ezek az állatok – mégsem fognak zavarni bennünket! A természet tudja a dolgát, a mi dolgunk meg az, hogy támogassuk a természetet! Nézzük csak vázlatpontokban: a növények fotoszintézissel javítják a levegő minőségét, a beporzó rovarok növelik a termések terméshozamát, a madarak csökkentik a kártevőket és így tovább. Idővel, ha elfogadod a kerted lakóit, akkor a kerted fenntarthatóvá válik és önmagát fogja megóvni. Ne feledd, ahol növény van ott állat is van! Elérheted, hogy a kerted a természet erejével védekezzen a kártevők és betegségek ellen, ezáltal csökkentve a vegyi anyagok felhasználását a kertgondozás során. Nem utolsó szempont, hogy a kerted nem csak a virágaid színével fog megörvendeztetni, hanem életre kel!
Bármilyen észrevételed, kérdésed van, vagy egyszerűen csak kiegészítenéd még egy gondolattal a blogot, írd meg nekünk!